TedMed Live 2014

הבחירה בחיים: את מי מצילים ראשון בזמן אסון? יצחק קרייס/טדמד 2014

מה עושים כשבבית חולים שדה יש רק מכשיר הנשמה אחד אך 20 פצועים שזקוקים לו? למי ניגשים קודם באיזור אסון - לאישה הכורעת ללדת או לקשיש? כשאסונות הומניטריים מתרחשים ברחבי העולם, משלחות רופאים מישראל הן בדרך כלל הראשונות להציע סיוע, אבל איך מחליטים למי להגיש עזרה קודם? צפו בהרצאתו המרתקת של תא״ל פרופסור יצחק קרייס, קצין רפואה ראשי בצה"ל.

לצפייה ומידע נוסף

חלקי חילוף לגוף בהזמנה אישית. פרופ' עודד שוסיוב / טדמד 2014

מה הייתם אומרים לו יכולתם לעמוד במרכז מנהטן ולקפוץ עד למחצית גובהו של האמפייר סטייט בילדינג? איך הייתם מגיבים אם היה מושתל בגופכם שתל שיתפקד טוב יותר מהאיבר המקורי שהוא החליף?
זה אולי נשמע כמו מדע בדיוני עתידני מדי, אבל לדברי פרופ' עודד שוסיוב העתיד כבר לגמרי כאן. הוא מסביר כי מדפסות תלת מימד שייצרו שתלים אישיים המותאמים למטופלים, יהיו עניין שבשגרה ואפילו ממש בקרוב.

לצפייה ומידע נוסף

היזמית שרוצה להציל את אפריקה מנגיף ה-HIV. צמרת פירסט / טדמד 2014

מכשיר חדשני הנקרא 'פריפקס', נמכר ברחבי אפריקה במימון ממשלות מערביות וקרנות, במטרה לבלום את התפשטות נגיף ה-HIV, הנגיף הגורם למחלת האיידס. המכשיר הוכרז על-ידי ראש ארגון האו"ם לטיפול באיידס כ"מהפכה במניעת הידבקות" וזכה לתמיכתו הציבורית והאישית של ביל גייטס במכתב הפילנתרופיה השנתי שלו וכן בהופעתו באוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב.
בהרצאתה מאתגרת צמרת פירסט מייסדת "פריפקס" ומנכ"לית החברה לשעבר, את הסטטוס-קוו על פיתוח חדשנות רפואית לאפריקה ומסבירה מדוע לדעתה צריך להתחיל להתייחס אל אפריקה כיעד עסקי, אבל בראייה חברתית. היא מעוררת השראה דרך סיפורה האישי ברחבי אפריקה עם מוצר מסחרי, אך כזה המסייע להציל מיליוני בני אדם ויכול לחסוך משאבים עצומים למערכות הבריאות.

לצפייה ומידע נוסף

מה מרגיש רופא שעוזר לחולה סופני למות? ד"ר רון צבר / טדמד 2014

בהרצאה מרגשת, מספר ד"ר רון צבר על הקושי של צוותים רפואיים לדבר עם החולים על סוגיות של סוף החיים והמוות, ועל כך שרבים מהמטפלים מחפשים פתרונות לשאלות שכלל לא מטרידות את החולים הסופניים. מן הגישה אותה מייצג ד"ר צבר, עולה החשיבות הרבה שיש בלהציע לחולים לקבל שירות רפואה פליאטיבית (תומכת) ברמה מעולה הן בבתי החולים והן בביתם ועל כך שמדובר למעשה בגישה טיפולית שהיא נכונה למטופל, למשפחתו, לצוות המטפל, לקהילה ולקובעי המדיניות. בהרצאה שילב ד"ר צבר סיפורים אישיים מניסיונו בטיפול בשתי נשים שנשארו חקוקות בליבו, ובסיומה לא נותרה עין יבשה בקהל.

לצפייה ומידע נוסף

האם אפשר לגרום למחשב לחשוב כמו רופא? ד"ר איה סופר / טדמד 2014

ד"ר איה סופר, מנהלת תחום הניתוח האנליטי בניהול נתונים בחטיבת המחקר של IBM העולמית, הציגה את הפיתוח הבא שעשוי לשנות את הדרך בה נערכות אבחנות קליניות ומתקבלות החלטות טיפוליות בעולם הרפואה - מערכת 'המסננת הרפואית', המפותחת על ידי יבמ.
המערכת מבוססת על יכולותיה של 'ווטסון' - מערכת המחשוב הקוגניטיבי של יבמ, שגם מבינה ודוברת שפה טבעית, ומבשרת את עידן המערכות החכמות המסוגלות לתמוך ברופא בתהליכי ניתוח ממצאים רפואיים, בהשוואת בדיקות נרחבת ובקבלת החלטות מושכלות.

לצפייה ומידע נוסף

הולוגרמה רפואית: טכנולוגיית העתיד בהדמיה. אביעד קאופמן / טדמד 2014

איך תגיבו אם תראו את אחד מאיברי גופכם הופך להולוגרמה, מרחף לו באוויר ונע לפי הוראת הרופא? לדבריו של אביעד קאופמן זה כבר לא מדע בדיוני ובקרוב הטכנולוגיה של הולוגרפיה רפואית תהיה חלק אינטגראלי מהנעשה בחדר הצנתורים, חדרי ניתוח ודומיהם. הולוגרפיה רפואית הינה טכנולוגיה פורצת דרך ובעלת פוטנציאל להיות אחת ההתפתחויות הטכנולוגיות המשמעותיות ביותר בשנים הקרובות בתחום ההדמיה הרפואית. כך למשל, בזמן צנתור יוכל הרופא להיעזר בהולוגרמה של הלב של המטופל כדי לבדוק עם הסטנט (תומכן) יתאים. שימוש נוסף להולוגרמות, מרגש לא פחות, יהיה היום בו הורים לעתיד יוכלו לראות הולוגרמה של העובר שלהם מרחף בחלל החדר, בזמן שהרופא עורך מדידות לעובר.

לצפייה ומידע נוסף

לחזות את העתיד: הניבוי שיציל את העולם. ד"ר קירה רדינסקי / טדמד 2014

חשבו מה היה קורה אם יכולנו לחזות מבעוד מועד את הזמן המדויק של התפרצות מגיפת האבולה. האם יכולנו להיערך לכך ולמנוע את התפשטות המחלה ביעילות רבה יותר? האם היה אפשר להציל כך את חייהם של תושבי המדינות בהן התפרצה המגיפה?
כמעט כולנו היינו רוצים לחזות את העתיד, אבל מה קורה כשזה הופך להיות אפשרי ברמה הגלובלית? ד"ר קירה רדינסקי פיתחה מערכת אלגוריתמים מורכבת המנסה לחזות תהליכים כמו מחלות ותופעות טבע באמצעות שימוש במידע היסטורי ממגוון רחב של מקורות אינטרנטיים. שימוש עמוק בטכניקות כאלו יכול לקדם את המחקר הרפואי על ידי מציאת היפותזות רפואיות באופן אוטומטי על ידי חיפוש בהיסטוריה הקיימת, מה שיכול להקטין את הצורך בניסויים ארוכים.

לצפייה ומידע נוסף

למה מתפתח גידול סרטני בגוף? ד"ר גל מרקל / טדמד 2014

גוף האדם הוא מכונה מופלאה, כזו שלרוב יודעת לטפל בעצמה ולהתמודד עם נגיפים באמצעות המערכת החיסונית. אבל מה קורה כשבגוף מתפתח גידול סרטני? מדוע המערכת החיסונית לא מזהה את הגידול בראשיתו וממגרת אותו?
על שאלת מיליון הדולר הזו ניסה לענות בהרצאתו ד"ר גל מרקל, רופא וחוקר בתחום האימונו-אונקולוגיה. הוא מסביר מהו התפקיד של מערכת החיסון במלחמה מול הסרטן ומה צופן העתיד בתחום הריפוי.

לצפייה ומידע נוסף

"אני אמנם משותק אבל יכול להזיז הרים". שי ראשוני / טדמד 2014

שי ראשוני חלה במחלת ה- ALS לפני כשלוש שנים, ומאז ועד היום למרות ההידרדרות המהירה במצבו הקים עמותה שמטרתה האצת מציאת התרופה למחלה. צפו בהרצאתו המרגשת של האיש שלא נותן למגבלות הגופניות לעצור אותו.

לצפייה ומידע נוסף

כשהמחשב יראה במקומנו: הפתרון לכבדי ראייה. פרופ' אמנון שעשוע / טדמד 2014

בסרטים רבים אנו רואים סצנות בהן המחשב משוחח עם הגיבור והוא בעל חשיבה אנושית לגמרי, עכשיו, פיתוח חדש מאפשר לו גם לראות ולזהות את החפצים שהוא רואה. פרופ' אמנון שעשוע שוקד בשנים האחרונות על פיתוח מתקן (מצלמה) שמונח על משקפיים של כבדי ראייה ומזהה מה עומד מול האדם באמצעות אלגוריתמים לראייה ממוחשבת.

לצפייה ומידע נוסף

ממציא ומפתח בתחום הבריאות? בוא לקבל פרס חדשנות / טדמד 2014

מאה אלף שקל ליזמים, מפתחים או ממציאים בתחום הבריאות: שיקום מרחוק של חולים שלקו בשבץ, חוסם עורקים שמציל חיים בשטח וכיסא גלגלים המסייע לנכים להתנייד: אלה הם 3 הפרויקטים הזוכים בפרס AbbVie לחדשנות שהוענק במסגרת אירועי TEDMED Live Jerusalem Center 2014, בשיתוף פעולה עם ynet.

פרס AbbVie לחדשנות, פרס הוקרה בשווי 100,000 שקלים, ניתן עבור יוזמות, פרויקטים או פעילויות פורצות דרך או חדשניות, בקטגוריות הבאות: טיפול בחולים כרוניים, בריאות בת קיימא וחדשנות רפואית.
הזכייה בפרס לוותה גם בחשיפת פרויקטים נבחרים לבכירים בתעשיית הבריאות ולקהילה הרפואית בישראל בעולם, וכמובן גם באמצעי התקשורת ובעיתונות המקצועית.

לצפייה ומידע נוסף

הטכנולוגיה של מחר: מי ישלוט בגוף שלכם? קרן אלעזרי / טדמד 2014

האם האקינג של הגוף האנושי הוא הצעד הבא באבולוציה של אדם ומכונה?
מה הייתם עושים אם מישהו היה "משתלט" לכם על משאבת האינסולין המושתלת בגופכם וקובע מרחוק כמה מנות של התרופה תקבלו? האם באמת ניתן לסמוך על כך שקוצב הלב שלכם לא נתון למניפולציות בשלט רחוק? ואם זה באמת יכול לקרות, כיצד ניתן למנוע זאת ומי הם האנשים שעושים זאת בכל יום בכל העולם? הכירו את הביו-האקרים. קרן אלעזרי, מומחית לאבטח מידע, מסבירה שבאופן מפתיע דווקא בזכות ההאקרים האלו חברות הציוד הרפואי לומדות איך למנוע את הבעיות הבאות.

לצפייה ומידע נוסף

ארועי טדמד 2014 TEDMED Live: תקציר

זירת ההרצאות המצליחה של טדמד, מבית היוצר של טד העולמית, הגיעה גם לישראל במטרה לחלוק רעיונות חדשניים ויצירתיים בתחומי הרפואה, הביוטק והפארמה. האירוע TedMed Live Jerusalem Center 2014 התקיים במהלך חודש ספטמבר בתיאטרון ירושלים, במקביל לאירוע האמריקני.

לצפייה ומידע נוסף