קוליטיס כיבית

טיפול בקוליטיס כיבית

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית כרונית הפוגעת במעי הגס, ומלווה בתסמינים המשפיעים בצורה ניכרת על איכות החיים. שיטות הטיפול במחלה שואפות להפחית את משך הזמן בו היא פעילה, להשרות הפוגה ממושכת ככל הניתן, להקל ולהעלים את התסמינים הנלווים לה, וכך לאפשר למתמודדים עימה את היכולת לנהל חיים תקינים ולשפר את איכותם. טיפול מוקדם ויעיל במחלה מפחית את פעילותה ועשוי להעלים את תסמיניה ואף להפחית את הסיכון לסיבוכים עתידיים ולצורך בניתוחים שונים.

ד"ר איריס דותן, מומחית למחלות דרכי העיכול והכבד, מנהלת השירות לחולים במחלות מעי דלקתיות, במרכז הרפואי תל-אביב, מסבירה על אופן הטיפול במחלה ועל דרכי ההתמודדות עימה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר הנית ינאי
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי
קוליטיס כיבית: תסמינים ודרכי אבחון

קוליטיס היא מחלה דלקתית כרונית של המעי, המתמקדת במעי הגס ובחלחולת ומשפיעה מאד על תפקוד המעיים. הדלקת גורמת למעי הגס להתרוקן בתדירות גבוהה והחולה בה חש תסמינים מגוונים, כגון: שלשול תכוף, שלשול ממושך, שלשול דמי, דם בצואה, דם בפי הטבעת, חוסר שליטה, התרוקנות לא מלאה וכאבי בטן בעוצמות שונות. המחלה עלולה להחמיר באופן הדרגתי, ולכן אבחון מוקדם וטיפול בזמן - יכולים למנוע החמרה זו, הבאה לידי ביטוי בסיבוכים ובקשיים תפקודיים שונים, שמשמעותם פגיעה באיכות החיים.

פרופ' רמי אליקים, מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומנהל המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי שיבא, תל-השומר מפרט מהם התסמינים השכיחים של מחלת הקוליטיס, ומהם הסיבוכים היכולים להיגרם כתוצאה ממנה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' רמי אליקים
המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
קוליטיס כיבית: מאפיינים, גורמים ושכיחות

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית כרונית (מתמשכת) המערבת את רירית המעי הגס. זוהי מחלה הנגרמת עקב פעילותה של מערכת החיסון במעי, אשר גורמת לנזק לרקמת המעי הגס.

פרופ' יהודה חוברס, מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומנהל המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי רמב"ם, מסביר על המחלה, שכיחותה ועל הגורמים לה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' יהודה חוברס
מרכז רפואי רמב"ם