דלקת מפרקים שגרונתית

דלקת מפרקים שגרונתית: ההיבט הנפשי וחשיבות טיפול רגשי תומך

הסטטיסטיקה מלמדת כי בנוסף להיבט הפיסי הכרוך בהתמודדות עם דלקת מפרקים שגרונית (גם: שגרונתית), קיים גם צורך בהתמודדות עם ההיבט הנפשי. כתוצאה מהתסמינים הממושכים של המחלה, לעיתים קרובות היא מלווה גם בבעיות רגשיות ונפשיות, חרדה ודיכאון. אלו, מקשים על התפקוד היומיומי וגורמים לנשירה ממסגרות תעסוקתיות, הסתגרות, ופגיעה בחיי הזוגיות ובחיי המשפחה

פרופ' מחמוד אבו-שקרה, מומחה לרפואה פנימית וריאומטולוגיה, ומנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי סורוקה, מתאר את ההיבטים הנפשיים של המחלה והשפעתה על חוסנם הנפשי של המתמודדים עימה, ומסביר מדוע טיפול נפשי מהווה חלק מהטיפול הכולל המומלץ במחלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' מחמוד אבו-שקרה
המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה
דלקת מפרקים שגרונתית בתקופת ההריון

נשים הרות המתמודדות עם דלקת מפרקים שגרונית (גם: שגרונתית) חוות מצב מאתגר וקשה להתמודדות. השילוב של התמודדות עם המחלה יחד עם ההריון גורם עומס כבד על האישה ההרה, הזקוקה לליווי, פיקוח והתייחסות מיוחדת במצבה.

פרופ' מחמוד אבו-שקרה, מומחה לרפואה פנימית וריאומטולוגיה, ומנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי סורוקה, מתאר את מצבן הרגיש של נשים בהריון המתמודדות עם המחלה ואת הטיפול המיוחד לו הן זקוקות.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' מחמוד אבו-שקרה
המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה
טיפול בדלקת מפרקים שגרונתית

חום, נפיחות, כאבים, קשיון, מגבלות בתנועה וקושי תפקודי הם רק חלק מהתסמינים שחווים המתמודדים עם דלקת מפרקים שגרונית. המחלה מתפתחת בהדרגה ומלווה בקשיים תפקודיים ומוגבלויות שונות. לאלו, השפעה ניכרת על איכות החיים. כדי להאט את התקדמות המחלה ולמנוע נזק, לעיתים בלתי הפיך, למפרקים ולעצמות - יש לטפל במחלה מוקדם ככל הניתן.

ד"ר עודד קמחי מומחה בריאומטולוגיה מהמרכז הרפואי מאיר, מסביר על אופן הטיפול במחלה ודרכי ההתמודדות עימה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר עודד קמחי
מרכז רפואי מאיר
דלקת מפרקים שגרונתית וכושר גופני

פעילות גופנית המותאמת ליכולותיהם של חולי דלקת מפרקים שגרונית (גם: שגרונתית) ואשר נעשית בפיקוח מדריך מומחה המלווה את החולים עשויה לסייע להם מאד. פעילות גופנית משפרת את המצב הגופני והפיסי של החולים.

פרופ' מחמוד אבו-שקרה, מומחה לרפואה פנימית וריאומטולוגיה, ומנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי סורוקה, מתאר את תרומתה של הפעילות הגופנית למתמודדים עם המחלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' מחמוד אבו-שקרה
המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה
דלקת מפרקים שגרונתית: טיפול מוקדם ומניעת נזק קבוע

המשמעויות של התמודדות עם דלקת מפרקים שגרונתית הינi מגוונות. כאב יומיומי, קשיון מוגבלות בתנועה וקשיים תפקודיים אחרים, הפרעות שינה, קושי בקיום זוגיות וחיי חברה תקינים, קושי בתפקוד בעבודה, מחלות נלוות - כל אלה ועוד, נובעים מהמחלה ואף עלולים להחמיר עם התקדמותה. כיום קיימים טיפולים המסייעים להאט את התפתחות המחלה, למנוע החמרתה, להפחית את הכאבים ולאפשר תפקוד מלא ושמירה על איכות חיים גבוהה.

ד"ר עודד קמחי מומחה לראומטולוגיה במרכז הרפואי מאיר מסביר למי צריך לפנות כדי לאבחן את המחלה בזמן ומדוע טיפול חשוב להתחיל לטפל בה בשלב מוקדם ככל הניתן.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר עודד קמחי
מרכז רפואי מאיר