מחלת כליות כרונית

הטיפול במחלת כליות כרונית

חולי הכליות עתידים להגיע לשלב במחלתם, במסגרתו יזדקקו לדיאליזה יומיומית ו/או השתלת כליה, כדי להמשיך לתפקד, אולם הקצב בו תחריף המחלה, המהירות בה יפסיקו כליותיהם לתפקד, איכות חייהם ותוחלת חייהם - אלו ניתנים להשפעה דרמטית, מכיוון שטיפול מוקדם ומקיף במחלה מסייע להאט את קצב התדרדרותה.

ד"ר דניאל קושניר, מנהל יחידת הדיאליזה במרכז הרפואי כרמל, מסביר על הטיפולים המוצעים לחולי כליות: טיפולים במחלת כליה כרונית, המותאמים לשלב המחלה ומאפייניה וכן למצבו וצרכיו של החולה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר דניאל קושניר
מרכז רפואי כרמל
פעילות יתר של בלוטת יותרת התריס וויטמין D

מחלת כליות כרונית גורמת לפגיעות במערכות ובאיברים רבים בגוף בשל תהליכים שונים. אחת הפגיעות הבולטת היא פעילות יתר של בלוטת יותרת התריס. מצב המכונה היפרפרתירואידיזם. מצב זה נובע ממחסור חמור בויטמין D, ויטמין חיוני שהליך הפיכתו לויטמין פעיל והפצתו לאיברי הגוף תלוי בתפקוד תקין של הכליות.

ד"ר דניאל קושניר, מנהל יחידת הדיאליזה, במרכז הרפואי כרמל, מסביר על הקשר בין היפרפרתירואידיזם לבין חוסר התפקוד של הכליות ועל הטיפול העיקרי במצב רפואי זה באמצעות ויטמין D.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר דניאל קושניר
מרכז רפואי כרמל
מחלת כליות כרונית: מאפיינים, גורמים ושכיחות

מחלת כליה כרונית היא מחלה נפוצה ומסוכנת מאוד, המוגדרת כגורם התמותה החמישי בישראל. המתמודדים עימה חווים פגיעה חמורה בבריאות ובאיכות החיים בשל הזדקקותם בשלב מתקדם של המחלה לדיאליזה ו/או להשתלת כליה. מצבם הגופני פוגע בתפקוד, גורם לתחלואה ומחייב טיפולים קשים, אשפוזים ממושכים ולעיתים גם גורם לתמותה, במקרים בהם לא נמצאה או נכשלה תרומת כליה.

ד"ר אליעזר גולן, מומחה לנפרולוגיה, סגן מנהל המחלקה לנפרולוגיה במרכז הרפואי מאיר, מסביר מהי מחלת כליות כרונית והגורמים לה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אליעזר גולן
מרכז רפואי מאיר
מחלת כליות כרונית: תסמינים ודרכי אבחון

מחלת כליות כרונית הופכת להיות מנת חלקם של יותר ויותר אנשים בכל שנה. ההערכה היא שכ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים ממחלת כליה כרונית בדרגה כלשהי. איתור מוקדם של המחלה חשוב לטיפול מוצלח. למרבה הצער, במקרים רבים המחלה אינה מאובחנת בשלביה הראשונים, מאחר ובשלבים אלו היא "שקטה" ונטולת תסמינים ייחודיים.

ד"ר אליעזר גולן, מומחה לנפרולוגיה וסגן מנהל המחלקה לנפרולוגיה במרכז הרפואי מאיר, מתאר את מהלך המחלה ואת הדרכים לאבחנה בשלב מוקדם ככל הניתן, כדי למנוע את החמרתה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אליעזר גולן
מרכז רפואי מאיר