נגיף ה-RSV וברונכיוליטיס

וירוס ה-RSV ומחלות של דרכי הנשימה בקרב פגים

וירוס ה-RSV הינו הגורם השכיח ביותר לזיהומים ולמחלות שונות של דרכי הנשימה בקרב תינוקות וילדים, כאשר כמעט כל הילדים עד גיל שנתיים - מעל ל- 90% - נדבקים בו. ברוב המקרים, ההדבקה תבוא לידי ביטוי בתחלואה קלה, אולם אנשים עם בעיות במערכת החיסון ו/או במערכת הנשימה עלולים להיפגע מהיחשפות לווירוס ואף לסכן את חייהם. קבוצת סיכון מרכזית עליה מאיים הווירוס היא קבוצת הפגים, תינוקות שנולדו טרם זמנם (לפני השבוע ה-37 להריון) - ולכן מכונה הווירוס לא אחת "וירוס הפגים" או "הווירוס של הפגים".
ד"ר שמואל צנגן, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ ביילוד ובפג, במרכז הרפואי ברזילי, מסביר מדוע הפגים כה רגישים לווירוס, אילו סיבוכים בריאותיים הוא עלול לגרום להם בטווח הקצר ובטווח הארוך, מהן הסכנות הנלוות, וכיצד ניתן לנסות ולמנוע הדבקה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר שמואל צנגן
מרכז רפואי ברזילי
וירוס ה-RSV ומחלות של דרכי הנשימה בקרב אוכלוסיות בסיכון

וירוס ה RSV הינו הגורם השכיח ביותר לזיהומים ולמחלות שונות של דרכי הנשימה בקרב תינוקות וילדים, אך הוא עלול להדביק גם צעירים ומבוגרים. ברוב המקרים, ההדבקה תבוא לידי ביטוי בתחלואה קלה, אך ילדים ומבוגרים השייכים לקבוצות סיכון, כגון: פגים (תינוקות שנולדו טרם זמנם), חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים או כאלו הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני מולד או נרכש, וילדים הסובלים מתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וציסטיק פיברוזיס (CF) - עלולים לפתח תחלואה חמורה יותר, העלולה לסכן את חייהם.
ד"ר שמואל צנגן, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ ביילוד ובפג, במרכז הרפואי ברזילי, מסביר מהן הסכנות הנלוות לאוכלוסיות בסיכון, אילו סיבוכים בריאותיים עלולים להיגרם בטווח הקצר ובטווח הארוך, וכיצד ניתן לנסות ולמנוע הדבקה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר שמואל צנגן
מרכז רפואי ברזילי
וירוס ה-RSV וברונכיוליטיס: תסמינים ודרכי אבחון

וירוס ה-RSV הינו הגורם השכיח ביותר לזיהומים ולמחלות שונות של דרכי הנשימה בקרב תינוקות וילדים, כאשר מעל ל 90% מהילדים עד גיל שנתיים נדבקים בו. ברוב המקרים, ההדבקה תבוא לידי ביטוי בתחלואה קלה, אך ילדים ומבוגרים השייכים לקבוצות סיכון, עלולים לפתח תחלואה חמורה יותר, שעלולה לסכן את בריאותם. פרופ' לאה סירוטה, מנהלת מחלקת פגים במרכז רפואי שניידר, מסבירה על התסמינים ודרכי האבחון של וירוס ה-RSV.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' לאה סירוטה
מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל
וירוס ה-RSV וברונכיוליטיס: טיפול ומניעה

וירוס ה-RSV הינו הגורם השכיח ביותר לזיהומים ולמחלות שונות של דרכי הנשימה בקרב תינוקות וילדים, אך הוא עלול להדביק גם צעירים ומבוגרים. ברוב המקרים, ההדבקה תבוא לידי ביטוי בתחלואה קלה, אך ילדים ומבוגרים השייכים לקבוצות סיכון, כגון: פגים (תינוקות שנולדו טרם זמנם), חולי איידס, מטופלים בכימותרפיה, מושתלי איברים, קשישים, תינוקות וילדים בעלי מומי לב מולדים או כאלו הסובלים ממחלות ריאה כרוניות, ילדים עם חסר חיסוני מולד או נרכש, וילדים הסובלים מתסמונות ומחלות מולדות כגון תסמונת דאון וציסטיק פיברוזיס (CF) - עלולים לפתח תחלואה חמורה יותר, העלולה לסכן את חייהם. פרופ' לאה סירוטה, מנהלת מחלקת פגים במרכז הרפואי שניידר, מתארת את דרכי המניעה ואופן הטיפול בתחלואה הנגרמת מהוירוס ומסבירה מדוע חשוב למנוע הדבקה בווירוס בקרב אוכלוסיות בסיכון.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' לאה סירוטה
מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל
וירוס ה-RSV וברונכיוליטיס: מאפיינים, גורמים ושכיחות

וירוס ה-RSV הינו הגורם השכיח ביותר לזיהומים ולמחלות שונות של דרכי הנשימה בקרב תינוקות וילדים, כאשר מעל ל 90% הילדים עד גיל שנתיים נדבקים בו, הנגיף עלול להדביק גם צעירים ומבוגרים. על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי, מדי שנה, נדבקים בווירוס כ-60 מיליון חולים ברחבי העולם. ברוב המקרים, ההדבקה תבוא לידי ביטוי בתחלואה קלה, אך ילדים ומבוגרים השייכים לקבוצות סיכון, עלולים לפתח תחלואה חמורה יותר, העלולה לסכן את בריאותם. למרבה הצער, מעל ל-160,000 חולים מתים מידי שנה ברחבי העולם, כתוצאה מהזיהום שגורם הווירוס, בעיקר ילדים. פרופסור דוד גרינברג מומחה ברפואת ילדים ומחלות זיהומיות מהיחידה למחלות זיהומיות ילדים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מסביר על המאפיינים, הגורמים והשכיחות של הוירוס וכן על השלכותיו על אוכלוסיות שונות.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' דוד גרינברג
המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה