התעלפות

התעלפות: טיפול ומניעה

התעלפות יכולה להופיע ללא אזהרה מוקדמת, או עם סימנים מוקדמים כמו סחרחורת, תחושת חום, בחילה והקאה, צלצול באוזניים וטשטוש ראייה. התעלפות יכולה להיגרם מסיבה שפירה באדם צעיר ובריא, אך יכולה להיות איתות אזהרה לתופעה קשה ומסכנת חיים באנשים קשישים או חולים, ולכן, בירור רפואי של ההתעלפות לסיבותיה השונות הינו חיוני. פרופ' דורון זמיר, מנהל מחלקה פנימית, במרכז הרפואי ברזילי, מסביר מהו אופן הטיפול בהתעלפות ומהן הדרכים למניעתה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' דורון זמיר
מרכז רפואי ברזילי
תמונה של פרופ׳ דורון זמיר

התעלפות היא מצב של אובדן הכרה זמני ואובדן טונוס היציבה כתוצאה מזרימת חמצן מופחתת למוח, כאשר לאחריה יש התאוששות ספונטנית. ההתעלפות יכולה להיות שפירה (ללא הקשר לבעיה רפואית רצינית), או שהיא יכולה לרמז על בעיות רפואיות חמורות, כגון: הפרעות קצב לבביות, אובדן דם או נוזלים קיצוני, גידול מוחי, אירוע מוחי וכדומה. גורמים להתעלפות יכולים לכלול ירידה בלחץ דם, ירידה בתפוקת הלב, שינוי תנוחתי ועוד. פרופ' דורון זמיר, מנהל מחלקה פנימית, במרכז הרפואי ברזילי, מסביר מהן הסיבות להתעלפות ומהם מאפייניה.

 

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' דורון זמיר
מרכז רפואי ברזילי
תמונה של פרופ׳ דורון זמיר

התעלפות יכולה להופיע ללא אזהרה מוקדמת, או עם סימנים מוקדמים כמו סחרחורת, תחושת חום, בחילה והקאה, צלצול באוזניים וטשטוש ראייה. הסימנים המקדימים עלולים להחמיר עד ההתעלפות, או להיעלם אם הירידה בזרימת הדם למוח חולפת ללא היוותרות של מגבלה כלשהי. ניתן לערוך מספר בדיקות מסוגים שונים על מנת לאבחן את ההתעלפות. פרופ' דורון זמיר, מנהל מחלקה פנימית, במרכז הרפואי ברזילי, מסביר מהם התסמינים של התופעה וכיצד ניתן לאבחנה.

 

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' דורון זמיר
מרכז רפואי ברזילי