אוביאיטיס

אובאיטיס (דלקת הענביה): המחלה, התסמינים והטיפול

אובאיטיס (בעברית "דלקת הענביה") היא מחלה דלקתית המערבת את אחד מחלקי הענביה או האובאה (החלק הפנימי של העין). המחלה מתבטאת בשלל תסמינים, ועלולה להוביל לקטרקט, גלאוקמה ולפגיעה בראיה עד כדי עיוורון. פרק הזמן שחולף בין הופעת המחלה לאבחונה הוא משמעותי להתמודדות מוצלחת עימה, והזנחתה עלולה להוביל לפגיעה בלתי הפיכה בעין. המחלה, שברוב המקרים סיבתה אינה ידועה, עלולה להופיע בשל זיהום בעין ולהוות ביטוי למחלת רקע פנימית, דוגמת טרשת נפוצה, דלקת מפרקים, שחפת, איידס ועוד.
פרופ' אילה פולק, מומחית לרפואת עיניים, מנהלת מחלקת עיניים, במרכז הרפואי קפלן, מסבירה על הדלקת ומאפייניה ומתארת כיצד מאבחנים ומטפלים בה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' אילה פולק
מרכז רפואי קפלן
תמונה של ד״ר ויקטוריה וישנבסקיה דאי

אובאיטיס (בעברית "דלקת הענביה") היא מחלה דלקתית אשר פוגעת באחד מחלקי הענביה (החלק הפנימי של העין). ללא טיפול המחלה יכולה להוביל לפגיעה בראייה עד כדי עיוורון. ברוב המקרים סיבת ההופעה של המחלה אינה ידועה, אלום היא עלולה להתפתח בגלל זיהום בעין או כביטוי עיני של מחלת רקע פנימיות, כגון דלקות מפרקים, טרשת נפוצה, שחפת, ועוד. ד"ר ויקטוריה (ויקי) וישנבסקיה דאי, מנהלת שירות גידולי עיניים ומחלות אוטואימוניות של העיניים, במרכז הרפואי שיבא, מסבירה על המחלה מאפייניה ודרכי האבחון והטיפול.

לצפייה ומידע נוסף

ד״ר ויקטוריה וישנבסקי
המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
תמונה של ד

אובאיטיס (בעברית "דלקת הענביה") היא מחלה דלקתית אשר פוגעת באחד מחלקי האוביאה (החלק הפנימי של העין). המחלה מתבטאת בשלל תסמינים כגון כאב, אודם, טשטוט בראיה, ועלולה אף להוביל לסיבוכים כגון קטרקט או גלאוקמה ולפגוע בראיה עד כדי עיוורון. ד"ר איל רסקין, מומחה לרפואת עיניים ומנתח מנהל תחום אובאיטיס ומחלות דלקתיות של העין, מרכז רפואי ברזילי, מסביר על הדלקת ומאפייניה ועל הקשר האפשרי בינה לבין מחלות אוטואימוניות.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אייל רסקין
מרכז רפואי ברזילי