דלקת מפרקים של גיל הילדות

טיפול בדלקת מפרקים של גיל הילדות

חום, נפיחות, כאבים, קשיון, מגבלות בתנועה וקושי תפקודי הם רק חלק מהתסמינים שחווים המתמודדים עם המחלה. היא מתפתחת בהדרגה וגובה מחיר בצורת כאבים, קשיים תפקודיים ומוגבלויות שונות ואף נכות קבועה. אלו מקשים על תפקודם הפיזי והחברתי-משפחתי של החולים ובעלות השפעה ניכרת על איכות החיים. עבור ילדים, מעבר לכאב ולמוגבלויות הפיסיות, המחלה מלווה גם בקשיים חברתיים ורגשיים. לפיכך, הטיפול בדלקת מפרקים של גיל הילדות הוא מקיף, כולל ורב מערכתי. כדי להאט את התקדמות המחלה ולמנוע נזק, לעיתים בלתי הפיך, למפרקים ולעצמות, יש לטפל בה מוקדם ככל הניתן ובצורה מקיפה ונרחבת.

פרופ' ספי עוזיאל, מנהל היחידה לראומטולוגיה ילדים במרכז הרפואי מאיר ויו"ר החוג הישראלי לראומטולוגיה מפרט את דרכי הטיפול הקיימות במחלה, טיפולים תומכים נחוצים, ודרכים להתמודד עם ההיבטים וההשלכות שלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' יוסף עוזיאל
מרכז רפואי מאיר
דלקת מפרקים של גיל הילדות ופעילות גופנית

הטיפול בדלקת מפרקים של גיל הילדות הוא מקיף, כולל ורב מערכתי. אחד ההיבטים החשובים הוא חיזוק הכושר הגופני. למתמודדים עם המחלה מומלץ לבצע פעילות גופנית טיפולית, ובפרט כאשר מדובר בילדים ובני נוער. פעילות גופנית המותאמת ליכולותיהם של החולים, ואשר נעשית בפיקוח מדריך מומחה המלווה אותם, עשויה להועיל להם בהתמודדות עם היבטי המחלה.

פרופ' ספי עוזיאל, מנהל היחידה לריאומטולוגיה ילדים במרכז הרפואי מאיר ויו"ר החוג הישראלי לריאומטולוגיה מסביר על חשיבותה של פעילות גופנית לחולי JIA ותרומתה לבריאותם הנפשית והפיזית.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' יוסף עוזיאל
מרכז רפואי מאיר
דלקת מפרקים של גיל הילדות: מאפיינים, גורמים ושכיחות

1 מכל 1,000 ילדים בישראל יפתח דלקת מפרקים אידיופאטית, המכונה דלקת מפרקים של גיל הילדות. לאבחון וטיפול של דלקת מפרקים זו חשיבות מרובה בשל העובדה שילדים מתפתחים וצומחים והדלקת עלולה להפריע להם בתהליך הגדילה ולהותיר בגופם נזקים; וכן לפגוע בתפקודם החברתי ובבריאותם הרגשית נפשית.

פרופ' ספי עוזיאל, מנהל היחידה לריאומטולוגיה ילדים במרכז הרפואי מאיר ויו"ר החוג הישראלי לריאומטולוגיה ילדים, מסביר על המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים ומתאר את הגורמים לה ואת השלכותיה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' יוסף עוזיאל
מרכז רפואי מאיר
דלקת מפרקים של גיל הילדות: תסמינים ודרכי אבחון

דלקת מפרקים של גיל הילדות מלווה בתסמינים שונים המופיעים באופן שונה אצל כל ילד וילד. תסמינים אופייניים הנמשכים למעלה מ-6 שבועות יובילו לסדרת בדיקות אבחון שיאשרו האם מדובר ב-JIA. למחלה מגוון סוגים, כלומר תתי מחלה, הנקבעים לפי מאפייני החולה והמחלה: גיל, מיקום הדלקת, מספר מפרקים מעורבים ועוד. לכל תת מחלה מאפיינים, התנהלות ותסמינים שונים. קביעת סוג המחלה מסייעת לצפות את מהלכה, להבין את השלכותיה ולהתאים את הטיפול המיטבי.

פרופ' ספי עוזיאל, מומחה לרפואת ילדים וראומטולוגיה ומנהל היחידה לראומטולוגיה ילדים ואשפוז יום ילדים במרכז הרפואי מאיר מסביר על המחלה ותסמיניה השונים ומפרט מהן הבדיקות הנחוצות לשם אבחונה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' יוסף עוזיאל
מרכז רפואי מאיר