דלקת חוליות מקשחת

כאב גב דלקתי: המחלה, התסמינים והטיפול

כאבי גב מהווים תלונה שכיחה ביותר של מטופלים. לכאבי גב ישנם גורמים רבים ומגוונים ונהוג לחלקם בהתאם לגורמים להתפרצותם, משמע: כאבי גב מכאניים הנובעים ממאמץ פיזי; כאבי גב שורשיים, הנובעים משינויים מבניים בעמוד השדרה; וכאבי גב דלקתיים. כאב גב דלקתי אינו נפוץ, אך הוא נושא מאפיינים ייחודיים שעשויים לסייע לזהותו. קיימים טיפולים לבעיה זו, ולכן חשוב לאבחנה בזמן על מנת למנוע נזק בלתי הפיך המלווה בנכות, תחלואה ותמותה מוגברים.

ד"ר דבי זיסמן, מומחית לראומטולוגיה ומנהלת היחידה הראומטולוגית בבית חולים כרמל, מסבירה מהו כאב גב דלקתי, מהם התסמינים האופייניים ומהן דרכי הטיפול.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר דבי זיסמן
מרכז רפואי כרמל
מדדים להצלחת הטיפול בדלקת שדרה מקשחת ומחלות אוטואימוניות של עמוד השדרה

דלקת שדרה מקשחת מתאפיינת בכאבי גב כרוניים, לעיתים קשים, הגורמים למגבלה תפקודית. בחלק מהמקרים יש צורך להתמודד גם עם מחלות נלוות. אך עדין, קיימות מספר שיטות טיפוליות המסייעות לחולים להתמודד עם מחלתם בצורה אפקטיבית. ישנם מדדים המצביעים על טיפול מוצלח, אשר התמדה בו תסייע לחולה בהתמודדות עם המחלה.

ד"ר דבי זיסמן, מומחית לראומטולוגיה ומנהלת היחידה הראומטולוגית במרכז הרפואי כרמל, מסבירה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר דבי זיסמן
מרכז רפואי כרמל
דלקת שדרה מקשחת ומחלות אוטואימוניות של עמוד השדרה: תסמינים ודרכי אבחון

כאב גב כרוני יכול להוות סימפטום למגוון מחלות. לרוב, תלונה שכזו תגרור בירור אורטופדי נרחב ומקיף. בשל חוסר מודעות ובשל שכיחות נמוכה, רבים מחולי דלקת חוליות מקשחת , שאף היא מתבטאת בכאב גב כרוני, לא יאובחנו בזמן.

ד"ר עודד קמחי מומחה לריאומטולוגיה במרכז הרפואי מאיר, מתאר את התסמינים הייחודים למחלה זו ומסביר מדוע חשוב לאבחנם מוקדם ככל הניתן.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר עודד קמחי
מרכז רפואי מאיר
טיפול בדלקת שדרה מקשחת ומחלות אוטואימוניות של עמוד השדרה

דלקת שדרה מקשחת פוגעת באיכות החיים של החולים, והיא מתאפיינת בכאבי גב קשים, בהפרעות עיכול ובמחלות עור ועיניים. התפקוד היומיומי של המטופלים יכול להשתפר משמעותית באמצעות טיפול רפואי מתאים.

ד"ר עודד קמחי, מומחה לראומטולוגיה, מהמרכז הרפואי מאיר מתאר את שיטות הטיפול הקיימות, המסייעות לחולי דלקת שדרה מקשחת ומחלות דומות של עמוד השדרה, להתמודד עם מחלתם.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר עודד קמחי
מרכז רפואי מאיר
דלקת שדרה מקשחת ומחלות אוטואימוניות של עמוד השדרה: מאפיינים, גורמים ושכיחות

כאבי גב הם תלונה רווחת ביותר בקרב גברים ונשים, בעיקר אחרי גיל 18. לכאבי גב ייתכנו סיבות שונות, כגון: פציעה, חבלה, פריצות דיסק, משקל עודף, עבודה המאמצת את הגב ועוד. כאבים אלו יכולים להיות אקוטיים, כלומר כאבים חזקים המופיעים לזמן קצר וחולפים; או כרוניים, כלומר נמשכים תקופה ארוכה, במהלכה הם מתקיימים באותה עוצמה, או מופיעים וחולפים בעוצמות משתנות. כך או כך, כאבי גב מצריכים בירור רפואי כאשר הם נמשכים מעבר לחודש וחצי או כאשר הם מלווים בהפרעות בתחושה, חולשה ברגליים, ירידה במשקל או חום. סיבה אפשרית לכאבים אלו היא נוכחותה של דלקת שדרה מקשחת.

ד"ר עודד קמחי מומחה לריאומטולוגיה במרכז הרפואי מאיר מסביר מהי דלקת שדרה מקשחת - מחלה ראומטולוגית, אשר האבחון, כמו גם הטיפול בה, שונים לחלוטין.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר עודד קמחי
מרכז רפואי מאיר