שבץ מוחי/אירוע מוחי

שיקום לאחר שבץ מוחי

שבץ מוחי הוא מצב של נזק לרקמת המוח כתוצאה מחסימה של עורק על ידי קריש דם או (פחות שכיח) - דימום מכלי דם. הנזק לרקמת המוח מביא להפרעה תפקודית שיכולה להתבטא בצורות שונות, בהתאם למיקום המדויק של החסימה או הדימום. בישראל מתרחשים כ 15000 מקרי שבץ כל שנה. מעל 80% מהחולים שורדים, אך בחלק גדול מהמקרים נותר ליקוי תפקודי משמעותי המחייב טיפול שיקומי.
ד"ר נחום סורוקר, מנהל מחלקה לשיקום נוירולוגי בבי"ח לוינשטיין, מסביר מהם הליקויים התפקודיים שמחולל שבץ וכיצד ניתן לשפר את התפקוד על ידי טיפול שיקומי.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר נחום סורוקר
בית החולים לוינשטיין - מרכז לשיקום
אופן הטיפול בשבץ מוחי

שבץ מוחי מתרחש עם חסימה הגורמת לחוסר אספקת דם לרקמות המוח. תאי העצב במוח רגישים מאוד וכאשר נפגעת אספקת החמצן אליהם, הם נפגעים בצורה בלתי הפיכה. מילת המפתח בטיפול היא זמן. קיים רק חלון זמן קצר בו עדיין הנזק הוא הפיך והתאים מסוגלים להתאושש. על כן, חשוב להגיע בבהילות לקבלת טיפול. ד"ר יעקב אמסלם, מומחה לנוירו רדיולוגיה פולשנית ואבחנתית, המחלקה לדימות רפואית, בקריה הרפואית לבריאות האדם, רמב"ם, מסביר על חשיבות ההגעה המוקדמת לקבלת טיפול בשבץ מוחי ועל אפשרויות הטיפול.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר יעקב אמסלם
מרכז רפואי רמב"ם
שבץ מוחי: מאפיינים, גורמים ושכיחות

1 מכל 6 אנשים ייפגע משבץ מוחי במהלך חייו. מצב רפואי פתאומי זה עלול לגרום לפגיעה מוחית עקב מחסור באספקת דם למוח בשל חסימה או דמם בכלי דם. זהו הגורם הראשון לנכות במדינות העולם המערבי והגורם השני לתמותה. בישראל, כ-15,000 אנשים נפגעים מדי שנה משבץ מוחי. ד"ר יעקב אמסלם, מומחה ל נוירו רדיולוגיה פולשנית ואבחנתית, המחלקה לדימות רפואית, בקריה הרפואית לבריאות האדם, רמב"ם מסביר מהו שבץ מוחי, מדוע הוא נגרם, עד כמה הוא נפוץ ומי האנשים המצויים בסיכון גובר ללקות בו.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר יעקב אמסלם
מרכז רפואי רמב"ם
שבץ מוחי: תסמינים ודרכי אבחון

שבץ מוחי מהווה מצב חירום רפואי נפוץ ביותר במדינות המערב בעשורים האחרונים. ברוב המקרים לשבץ מוחי יש סימנים קליניים ברורים אופייניים, שעם הופעתם, יש להגיע מיידית לחדר מיון לקבלת טיפול חירום רפואי.
ד"ר יעקב אמסלם, מומחה לנוירו רדיולוגיה פולשנית ואבחנתית, המחלקה לדימות רפואית, בקריה הרפואית לבריאות האדם, רמב"ם, מתאר את הסימנים הקליניים של שבץ מוחי ומסביר כיצד ניתן לאבחנו.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר יעקב אמסלם
מרכז רפואי רמב"ם