פרקינסון

טיפול בפרקינסון: היבטים מיוחדים בניהול המחלה

מחלת הפרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית הגורמת להשפעה ניכרת על איכות חייהם של המתמודדים עימה. למרות שעדיין לא נמצא לה מרפא, ישנם טיפולים המאפשרים התמודדות עם המחלה בשלביה השונים. ניהול נכון של המחלה כולל גם טיפולים לא-קונבנציונליים. פעילות גופנית וטיפולים משלימים שונים, היכולים לסייע בהתמודדות עם המחלה.
ד"ר אילנה שלזינגר, מומחית בנוירולוגיה, בעלת תת מומחיות בטיפול בהפרעות תנועה ופרקינסון, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון במרכז הרפואי רמב"ם, מסבירה על חשיבותם של טיפולים משלימים בניהול נכון של מחלת הפרקינסון.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אילנה שלזינגר
מרכז רפואי רמב"ם
טיפול במחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת בהפרעות בתפקוד המוטורי שהולכות ומתגברות לאורך השנים. קיימת חשיבות לאבחון נכון של המחלה ולהתאמת טיפול בהתאם לתסמינים של המחלה. למרות שעדיין לא נמצא מרפא למחלה, ישנם טיפולים המאפשרים למסך את התסמינים וכך מאפשרים התמודדות עם תסמיני המחלה בשלביה השונים.
ד"ר אילנה שלזינגר מומחית בנוירולוגיה, בעלת תת מומחיות בטיפול בהפרעות תנועה ופרקינסון, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון, במרכז הרפואי רמב"ם, מתארת את תסמיני המחלה ומסבירה על אופן הטיפול בה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אילנה שלזינגר
מרכז רפואי רמב"ם
מחלת פרקינסון: מאפיינים, גורמים ושכיחות

מחלת פרקינסון (בעברית: רטטת) היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המתרחשת כתוצאה מניוון מגוון רחב של תאים שונים, ומאופיינת בהפרעות מוטוריות טיפוסיות ופרוגרסיביות וכן שכיחות הפרעות שאינן במערכת התנועה כמו בחשיבה, מצב רוח, שינה, תחושה וכאב, כמו גם בכל התפקודים הנשלטים על ידי מערכת העצבים האוטונומית, כמו מתן שתן, תפקוד מיני, פעילות מעיים, איזון לחץ דם, הזעה ועוד. מדובר במחלה המתקדמת באיטיות תוך שהיא פוגעת בתפקודו של האדם, במערכות גופו וביכולותיו הפיסיות והקוגניטיביות. הסיבה למחלה אינה ידועה עדיין, אך ברור כי מדובר במחלה המתפתחת על רקע רגישות גנטית והשפעות סביבתיות. היא מאובחנת בעיקר באנשים גילאי 55 עד 65, וכ-10% מהחולים מאובחנים לפני גיל 50. בישראל מתמודדים כ-25,000 אנשים עם המחלה. פרופ' ניר גלעדי, מומחה בנוירולוגיה, מנהל המחלקה לנוירולוגיה, מרכז המצוינות לאבחון וטיפול במחלת הפרקינסון והיחידה להפרעות תנועה במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב), מסביר על מאפייני המחלה, הגורמים לה ושכיחותה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' ניר גלעדי
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי
מחלת פרקינסון: תסמינים ודרכי אבחון

מחלת פרקינסון ובעברית רטטת, היא מחלה ניוונית כרונית של המוח, חוט השדרה ומערכת העצבים האוטונומית בגוף כולו, המתרחשת כתוצאה מניוון תאי עצב, ומאופיינת בהפרעות מוטוריות טיפוסיות ופרוגרסיביות, אך גם בהפרעות במרבית תפקודי הגוף. המחלה מתחילה עשרות שנים בטרם היא מאובחנת ונותנת בתחילה את אותותיה בהיבטים לא תנועתיים של הפרעות שינה, ירידה בחוש הריח, כאבים, חרדה ובעיות אוטונומיות כמו עצירות, אין אונות וקשיים בהתאפקות במתן שתן. נכון להיום, המחלה אינה ניתנת לריפוי והיא מתקדמת בהדרגה לאורך כל החיים ומחמירה באופן עקבי, תוך כדי פגיעה בתפקודו של האדם, במערכות גופו וביכולותיו הפיזיות והקוגניטיביות, עד לכדי נכות המובילה לעיתים לתלות מוחלטת בעזרת הזולת. המחלה מאובחנת בממוצע סביב גיל 60-65, אך לעיתים גם באנשים צעירים יותר, בשנות ה-30 או ה-40 לחייהם. קיימת חשיבות לאבחון נכון ומדויק, כדי להסביר תופעות רבות מהן האדם סובל וכדי לטפל בהן בצורה יעילה במטרה לשפר ולשמר את איכות חיי החולה ומשפחתו.
פרופ' ניר גלעדי, מומחה לאבחון וטיפול במחלת הפרקינסון, מנהל המחלקה לנוירולוגיה ומרכז המצוינות לאבחון וטיפול במחלת הפרקינסון והיחידה להפרעות תנועה של המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), מסביר מהם תסמיני המחלה, מהם שלבי התפתחותה וכיצד ניתן לאבחנה בזמן.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' ניר גלעדי
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי