פרקינסון

תמונה של ד״ר טינה גורביץ׳

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים, המתקדמת באיטיות ומאופיינת בהפרעות מוטוריות ולא מוטוריות טיפוסיות. חשוב שמטופלים ידעו כי גם בשלבים מתקדמים של המחלה יש כלים שיכולים להעניק למטופל הקלה משמעותית בתסמינים מוטוריים ולא מוטוריים כאחד. כיום, ישנם טיפולים מתקדמים שיכולים לתת ערך טיפולי רב ולשפר את איכות חיי המטופל בשלבים המתקדמים של המחלה ולהפחית "חשש טבעי מהעתיד" שקיים אצל רוב המטופלים. ד"ר טניה גורביץ', מנהלת שירות פרקינסון ומרפאה להפרעות תנועה, במרכז הרפואי איכילוב, מסבירה על

לצפייה ומידע נוסף

ד״ר טניה גורביץ
מרכז רפואי איכילוב
תמונה של פרופ משנה סמיח בדארנה

למחלת הפרקינסון יש סימפטומים ראשוניים שאינם בהכרח תנועתיים, ביניהם ירידה בחוש הריח, דיכאון, כאבי שרירים, בעיות שינה, בעיות דיבור ובליעה, עצירות, הפרעות במתן שתן, שינוי בתפקוד המיני, הזעה, סחרחורות התלויות בתנוחה וכדומה. פרופ' סמיח בדארנה, מנהל יחידת שרות פרקינסון והפרעות תנועה, מחלקה נוירולוגית, מרכז רפואי כרמל, מסביר מהם התסמינים הלא מוטוריים במחלת הפרקינסון וכיצד ניתן לזהותם.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ׳ משנה סמיח
מרכז רפואי כרמל
טיפול במחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת בהפרעות בתפקוד המוטורי שהולכות ומתגברות לאורך השנים. קיימת חשיבות לאבחון נכון של המחלה ולהתאמת טיפול בהתאם לתסמינים של המחלה. למרות שעדיין לא נמצא מרפא למחלה, ישנם טיפולים המאפשרים למסך את התסמינים וכך מאפשרים התמודדות עם תסמיני המחלה בשלביה השונים.
ד"ר אילנה שלזינגר מומחית בנוירולוגיה, בעלת תת מומחיות בטיפול בהפרעות תנועה ופרקינסון, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון, במרכז הרפואי רמב"ם, מתארת את תסמיני המחלה ומסבירה על אופן הטיפול בה.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אילנה שלזינגר
מרכז רפואי רמב"ם
טיפול בפרקינסון: היבטים מיוחדים בניהול המחלה

מחלת הפרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית הגורמת להשפעה ניכרת על איכות חייהם של המתמודדים עימה. למרות שעדיין לא נמצא לה מרפא, ישנם טיפולים המאפשרים התמודדות עם המחלה בשלביה השונים. ניהול נכון של המחלה כולל גם טיפולים לא-קונבנציונליים. פעילות גופנית וטיפולים משלימים שונים, היכולים לסייע בהתמודדות עם המחלה.
ד"ר אילנה שלזינגר, מומחית בנוירולוגיה, בעלת תת מומחיות בטיפול בהפרעות תנועה ופרקינסון, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון במרכז הרפואי רמב"ם, מסבירה על חשיבותם של טיפולים משלימים בניהול נכון של מחלת הפרקינסון.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר אילנה שלזינגר
מרכז רפואי רמב"ם
מחלת פרקינסון: תסמינים ודרכי אבחון

מחלת פרקינסון ובעברית רטטת, היא מחלה ניוונית כרונית של המוח, חוט השדרה ומערכת העצבים האוטונומית בגוף כולו, המתרחשת כתוצאה מניוון תאי עצב, ומאופיינת בהפרעות מוטוריות טיפוסיות ופרוגרסיביות, אך גם בהפרעות במרבית תפקודי הגוף. המחלה מתחילה עשרות שנים בטרם היא מאובחנת ונותנת בתחילה את אותותיה בהיבטים לא תנועתיים של הפרעות שינה, ירידה בחוש הריח, כאבים, חרדה ובעיות אוטונומיות כמו עצירות, אין אונות וקשיים בהתאפקות במתן שתן. נכון להיום, המחלה אינה ניתנת לריפוי והיא מתקדמת בהדרגה לאורך כל החיים ומחמירה באופן עקבי, תוך כדי פגיעה בתפקודו של האדם, במערכות גופו וביכולותיו הפיזיות והקוגניטיביות, עד לכדי נכות המובילה לעיתים לתלות מוחלטת בעזרת הזולת. המחלה מאובחנת בממוצע סביב גיל 60-65, אך לעיתים גם באנשים צעירים יותר, בשנות ה-30 או ה-40 לחייהם. קיימת חשיבות לאבחון נכון ומדויק, כדי להסביר תופעות רבות מהן האדם סובל וכדי לטפל בהן בצורה יעילה במטרה לשפר ולשמר את איכות חיי החולה ומשפחתו.
פרופ' ניר גלעדי, מומחה לאבחון וטיפול במחלת הפרקינסון, מנהל המחלקה לנוירולוגיה ומרכז המצוינות לאבחון וטיפול במחלת הפרקינסון והיחידה להפרעות תנועה של המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), מסביר מהם תסמיני המחלה, מהם שלבי התפתחותה וכיצד ניתן לאבחנה בזמן.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' ניר גלעדי
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי