אפילפסיה

טיפול באפילפסיה

מחלת האפילפסיה אמנם עדיין אינה ניתנת לריפוי, כלומר לא ניתן לגרום לריפוי הפעילות המוחית הבלתי מאוזנת המובילה להתקפים אפילפטיים. אולם, כיום, רוב המטופלים יוכלו לקבל טיפול המסייע להם לשלוט במחלה ולמנוע את הופעת ההתקפים. מרבית המטופלים ייעזרו בתרופות הקיימות וההתקפים יפחתו עד להיעלמותם. חולים רבים אף יכולים להיפרד מהטיפול התרופתי לאחר תקופת שימוש ממושכת במהלכה לא התרחש התקף. למרבה הצער, חלק מהמתמודדים עם המחלה לא יצליחו להסתייע בתרופות וייאלצו לפנות לטיפול אחר שיסייע בהפחתת ההתקפים.
פרופ' מירי נויפלד, נוירולוגית ומומחית לאפילפסיה, מנהלת היחידה ל-EEG ואפילפסיה, במרכז הרפואי תל-אביב, מסבירה על אופן הטיפול במחלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' מירי נויפלד
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי
אפילפסיה: תסמינים ודרכי אבחון

מחלת האפילפסיה היא מחלה נוירולוגית המערבת את המוח ובאה לידי ביטוי בהתקפים, במהלכם הפעילות החשמלית במוח משתבשת ופועלת בדרך בלתי תקינה ובלתי סדירה. מצב זה גורם למגוון תסמינים, המתחילים עם ראשיתו של השיבוש באותות החשמליים במוח וחולפים בסיומו. במהלך ההתקף, מרגיש החולה תסמינים רבים ומגוונים המשתנים מאדם לאדם. התסמינים לרוב אינם משתנים מהתקף להתקף, ויש נטייה להופעת אותם התסמינים בכל התקף של החולה. התסמינים השונים עלולים גם לנבוע ממצבים בריאותיים אחרים המחקים התקפים אפילפטיים, ולכן, חשוב לקבוע האם אכן מדובר במחלת האפילפסיה. פרופ' מירי נויפלד, נוירולוגית ומומחית לאפילפסיה, מנהלת היחידה ל EEG ואפילפסיה, במרכז הרפואי תל-אביב, מפרטת מהם סוגי ההתקפים האפילפטיים והתסמינים השונים המלווים אותם ומסבירה כיצד ניתן לאבחן את המחלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' מירי נויפלד
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי
אפילפסיה: מאפיינים, גורמים ושכיחות

אפילפסיה היא מחלה התקפית המערבת את המוח. המחלה מתבטאת בליקוי נוירולוגי המתרחש מדי כמה זמן, במהלכו הפעילות החשמלית במוח משתבשת ופועלת בדרך מופרזת, בלתי תקינה ובלתי סדירה. מצב זה גורם למגוון תסמינים, המתחילים עם ראשיתו של השיבוש באותות החשמליים במוח וחולפים בסיומו. שיבוש זה מכונה התקף אפילפטי והוא מתייחס למשך הזמן בו מתרחש השיבוש ומופיעים התסמינים. כל אחד יכול לחוות התקף אפילפטי במהלך חייו, אך מי שחווה התקפים חוזרים ונשנים, סביר שיאובחן כחולה אפילפסיה.
פרופ' מירי נויפלד, נוירולוגית ומומחית לאפילפסיה, מנהלת היחידה ל EEG ואפילפסיה, במרכז הרפואי תל-אביב, מסבירה על המחלה, הגורמים לה ומאפייניה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' מירי נויפלד
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי