אלצהיימר

אלצהיימר: טיפול ומניעה

מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של מערכת העצבים המרכזית והמוח, המובילה לחוסר תפקוד שכלי וקוגניטיבי ובהמשך אף בתפקוד הפיזי של החולה. למרות שהיא עדיין אינה ניתנת לריפוי, ישנם טיפולים המאפשרים להאט את קצב התפתחותה של המחלה ולשפר את איכות החיים של החולים. הצלחתם תלויה באבחונה עוד כשהיא בשלביה המוקדמים.
פרופ' זאב מינר, מנהל מרפאה נוירוגריאטרית וזיכרון, מחלקת שיקום, מרכז רפואי הדסה עין כרם, מסביר על דרכי הטיפול במחלה וכיצד ניתן למנוע את הדרדרותה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' זאב מינר
מרכז רפואי בית חולים הדסה
אלצהיימר: מאפיינים, גורמים ושכיחות

מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של מערכת העצבים המרכזית, הנפוצה בעיקר בקרב קשישים, אך עלולה לפגוע גם בגיל צעיר יותר. היא באה לידי ביטוי בניוון איטי ומתמשך של תאי העצב במוח, עד למותם, ומתאפיינת בירידה של היכולות הקוגניטיביות (השכליות). עם התמשכות הניוון המוחי, נפגעת גם הפעילות המוטורית של החולה ובשלבים המתקדמים של המחלה, המתמודדים עימה זקוקים לסיוע בביצוע כל הפעולות התפקודיות. סיבוכים שונים כמו מחלות זיהומיות או פצעי לחץ מהווים גורמי תמותה מובילים מהמחלה. פרופ' זאב מינר, מנהל המרפאה לנוירוגריאטריה וזיכרון, מחלקת שיקום-המרכז הרפואי הדסה עין כרם, מסביר על מאפייני המחלה, הגורמים לה ושכיחותה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' זאב מינר
מרכז רפואי בית חולים הדסה
אלצהיימר: תסמינים ודרכי אבחון

מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של מערכת העצבים המרכזית והמוח. בשל תהליכים שונים תאי המוח מתנוונים ולא מתחדשים, ועם ניוונם האדם מאבד עוד ועוד יכולות שלו. המחלה מתפתחת ומחמירה באופן הדרגתי ומלווה בתסמינים, כגון: אובדן זיכרון, בלבול, חרדה, דכאון, חוסר תקשורת, חוסר שליטה על הסוגרים, חוסר תפקוד, היעדר יכולת לקרוא ולכתוב, שינויים באישיות, קשיי שפה, שיפוט לקוי ועוד. ניתן לעצור את התדרדרות המחלה ואפשר לעכב את השפעתה ולהקל בתסמיניה. לשם כך חשוב לאבחנה מוקדם ככל הניתן.
פרופ' זאב מינר, מנהל המרפאה לנוירוגריאטריה וזיכרון - מחלקת השיקום, המרכז רפואי הדסה עין כרם, מסביר על תסמיני המחלה בשלביה השונים ועל הדרכים לאבחונה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' זאב מינר
מרכז רפואי בית חולים הדסה