נגיף ה-HIV ומחלת האיידס

וירוס ה HIV ומחלת איידס: היענות והתמדה בטיפול

מחלת האיידס היא מחלה נגיפית קשה של מערכת החיסון. הטיפולים התרופתיים מונעים את התפרצותה ומאפשרים לחיות עם נגיף הHIV במשך שנים רבות. יחד עם זאת, וירוס הHIV הוא מתוחכם ונוטה לפתח במהירות עמידות לתרופות. כדי למנוע זאת, חשוב להקפיד על בניית תכנית טיפולית מותאמת אישית, שתיושם באופן מושלם וקפדני, תוך מיצוי הטיפול, מבלי “לדלג” מתרופה לתרופה. רק כך יוכלו מטופלים חולי איידס להנות מיעילות התרופות ולאורך זמן.
ד"ר מרגלית לורבר, מומחית לאימונולוגיה קלינית, מנהלת היחידה למחלות אוטואימוניות ומטפלת בחולי HIV/AIDS במרכז הרפואי רמב"ם, מסבירה על אופן פעילותן של התרופות, המאטות את התפתחות המחלה, ועל החשיבות הרבה שבנטילתן תוך היצמדות לתוכנית טיפולים מובנית ומיצוי יעילותן.

המרכז הרפואי רמב"ם: http://www.rambam.org.il

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר מרגלית לורבר
מרכז רפואי רמב"ם
וירוס ה HIV ומחלת איידס: מניעת נזק נוירולוגי והפרעות נוירו-קוגניטיביות

מחלת האיידס היא מחלה נגיפית קשה של מערכת החיסון הנגרמת כתוצאה מהידבקות בווירוס הHIV . הווירוס חודר אל מערכת העצבים לאחר ההידבקות וגורם לה נזק. עם התפתחות המחלה וכתוצאה מחשיפה למזהמים ומחלות נוספות, הפגיעה המוחית גדלה ועימה עלולים להיפגע תפקודים נוירו-קוגניטיביים של החולים. פגיעה זו, עלולה להמשיך ולהתפתח גם בקרב נשאים מטופלים.
ד"ר דניאל אלבירט, מומחה למחלות זיהומיות ואימונולוגיה קלינית, רופא בכיר במרכז נווה אור לטיפול באיידס, המרכז הרפואי קפלן - מסביר על הקשר בין פגיעה נוירו-קוגניטיבית לאיידס ועל הדרכים לצמצמה או למנוע אותה.

המרכז הרפואי קפלן: http://hospitals.clalit.co.il/Hospitals/kaplan

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר דניאל אלבירט
מרכז רפואי קפלן
וירוס ה HIV ומחלת איידס: תסמינים ודרכי אבחון

תסמונת הכשל החיסוני הנרכש או איידס, היא מחלה נגיפית הנגרמת כתוצאה מהידבקות בוירוס "הכשל החיסוני האנושי" (או HIV), החודר לגוף, מתמקם בתאי מערכת החיסון עצמה ומתפשט בה, עד שהוא מחסל לגמרי את תפקודה. איידס נחשבת כיום למחלה כרונית הניתנת לטיפול, המונע את התפרצותה ומאפשר לחיות עם נשאות של הוירוס שנים רבות, אך לשם כך חשוב לאתר את המחלה מוקדם ככל הניתן.
ד"ר קרן אולשטיין-פופס, מומחית למחלות זיהומיות ורפואת איידס, במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מסבירה כיצד מאבחנים הידבקות בוירוס ה-HIV, מהם התסמינים בשלביה השונים של המחלה ומתי וכיצד מומלץ להיבדק?

המרכז הרפואי הדסה עין כרם: http://www.hadassah.org.il

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר קרן אולשטיין
מרכז רפואי בית חולים הדסה
טיפול מונע איידס (PEP) לאחר מגע מיני לא מוגן או חשיפה לווירוס ה HIV

וירוס הHIV מועבר מאדם לאדם באמצעות מגע מיני, או מגע עם דם נגוע ותוצריו. גם חשיפה חד פעמית לווירוס עלולה לגרום להדבקה במקרים של: קיום יחסי מין לא מוגנים, אונס, חשיפה חד פעמית למזרק משומש או למחט לא מחוטאת וכן מגע עם דמו של נשא. קיים טיפול חירום הניתן במקרי חשיפה בסיכון גבוה, ובטווח זמן של עד 48 שעות לאחר מגע מיני לא מוגן (לגבי חשיפה מדקירת מחט או חתך, המתרחשים על פי רוב לעובדים במערכת הבריאות, חלון הזמן הוא שעתיים בלבד!). הטיפול, המכונה PEP ((Post Exposure Prophylaxis, יכול לסייע במניעת הדבקה בווירוס ה HIV.
ד"ר מרגלית לורבר, מומחית לאימונולוגיה קלינית ומנהלת היחידה למחלות אוטואימוניות במרכז הרפואי רמב"ם, מסבירה.

המרכז הרפואי רמב"ם: http://www.rambam.org.il

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר מרגלית לורבר
מרכז רפואי רמב"ם
וירוס ה HIV ומחלת איידס: מאפיינים, גורמים ושכיחות

מחלת האיידס או "תסמונת הכשל החיסוני הנרכש", היא מחלה נגיפית של מערכת החיסון הנגרמת על ידי נגיף ה-HIV, ובעברית: וירוס הכשל החיסוני האנושי. הווירוס מועבר בין בני אדם בעיקר באמצעות יחסי מין ובעת מגע של דם נגוע בנגיף עם דם הנדבק. למחלת האיידס אין אמנם מרפא, אך היא ניתנת לטיפול, המונע את התפרצותה ומאפשר לחיות עם נגיף הHIV שנים רבות. על כן, כיום, מחלת האיידס נחשבת למחלה כרונית, בניגוד לעבר, בו היתה סופנית. כ-35 מיליון אנשים ברחבי עולם הינם נשאים של הנגיף או חולים במחלה.
ד"ר קרן אולשטיין-פופס מומחית למחלות זיהומיות ורפואת איידס במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מסבירה על המחלה ומאפייניה.

המרכז הרפואי הדסה עין כרם: http://www.hadassah.org.il

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר קרן אולשטיין
מרכז רפואי בית חולים הדסה
טיפול באיידס ו- מניעת הידבקות בוירוס ה HIV

וירוס ה HIV פוגע במערכת החיסון עד שהוא הורס לגמרי את תפקודה - זוהי מחלת האיידס, מחלה נגיפית קשה של מערכת החיסון. מחלה זו גבתה קורבנות רבים מאז גילוייה בראשית שנות ה-80, אך ההצלחה בפיתוח טיפולים חדשניים, הובילה לירידה דרסטית במספר מקרי התפרצות המחלה ובוודאי במספר מקרי התמותה ממנה. טיפולים תרופתיים אלו הפכו את המחלה, ממחלה קטלנית למחלה כרונית שניתן לחיות איתה, תוך שמירה על איכות חיים נורמלית ותוחלת חיים ארוכה.
ד"ר דניאל אלבירט, מומחה למחלות זיהומיות ואימונולוגיה קלינית, רופא בכיר במרכז נווה אור לטיפול באיידס, המרכז הרפואי קפלן - מפרט את שיטות הטיפול הקיימות למחלה, מדגיש את שיתוף הפעולה הנדרש מנשאי האיידס לשם הצלחת הטיפול, ומסביר על חשיבות מניעתה.

המרכז הרפואי קפלן: http://hospitals.clalit.co.il/Hospitals/kaplan

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר דניאל אלבירט
מרכז רפואי קפלן