נגיף ה-HCV ושחמת הכבד

תמונה של ד״ר יואב לוריה

דלקת כבד נגיפית C הוא אחד מחמשת הווירוסים שמטרתם העיקרית היא הכבד. אמנם, מטרתו העיקרית היא הכבד, אך הוא פוגע לעיתים גם באברים אחרים בגוף. אחד האיברים הנמצאים בסיכון גבוה לפגיעה הינן הכליות. כאשר חולה כליות נדבק בהפטיטיס סי, עולה הסיכון שלו להתדרדרות מואצת של מחלת הכליות בצורה משמעותית. כמו כן, אצל חולי הפטיטיס סי יש סיכון גבוה יותר לפתח מחלת כליות. דר' יואב לוריה, מנהל יחידת הכבד, המרכז הרפואי שערי צדק, מסביר את הקשר שבין הפטיטיס סי לסיכון לפתח מחלת כליות.

לצפייה ומידע נוסף

ד״ר יואב לוריה
המרכז הרפואי שערי צדק
תמונה של ד״ר יורם מנחם

וירוס ה-HCV הינו וירוס ממשפחת ההפטיטיס. כאשר אדם נדבק בווירוס, ב-85% מהמקרים הוא יפתח מחלה כרונית אשר מחייבת טיפול. מדובר במחלה אשר פוגעת בתפקוד הכבד ועלולה להוביל להשתלת כבד או לסרטן כבד. המחלה מתפתחת בכבד לאורך שנים רבות, כאשר לעיתים עוברות 10-20 שנה עד שהמחלה מאובחנת, ואז כבר נעשה נזק ניכר לכבד. דר' יורם מנחם, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב), יועץ למחלות כבד במכבי שרותי בריאות, קופת חולים לאומית, ושרותי בריאות כללית, מסביר על חשיבות שילוב רופא המשפחה כחלק מתהליך האבחון והטיפול במחלה.

לצפייה ומידע נוסף

ד״ר יורם מנחם
מרכז רפואי איכילוב
וירוס ה-HCV והפטיטיס C: תסמינים ודרכי אבחון

הפטיטיס C הידועה גם בשמות צהבת מסוג C או דלקת כבד נגיפית מסוג C, היא מחלה מדבקת, הנגרמת על ידי וירוס ה-HCV ומועברת בדרכים שונות באמצעות מגע עם דם נגוע. המחלה העלולה להיות קטלנית ללא טיפול, שכן לאחר ההידבקות בנגיף, רבים מהחולים ייפתחו דלקת כבד כרונית, המתפתחת באיטיות, אך עלולה להוביל לתחלואה קשה (שחמת כבד, סרטן כבד) ועד לחוסר תפקוד מוחלט של הכבד. הסכנה הגדולה הטמונה בהידבקות בנגיף היא היעדר התסמינים הנלווים להידבקות ולתחלואה, עובדה המקשה על הגילוי המוקדם של המחלה. לפיכך, מומלץ לכל המשתייכים לאוכלוסיות בסיכון, לבצע בדיקת אבחון לקיום המחלה, ביניהם: אזרחי ישראל שקיבלו תרומת דם לפני שנת 1992, עולים ממדינות חבר העמים, אנשים שעשו קעקועים ואנשים שעושים שימוש במחטים לא סטריליות (משתמשי סמים).
פרופ' אלי צוקרמן, מומחה למחלות כבד ומנהל היחידה למחלות כבד, במרכז הרפואי כרמל, מסביר על התסמינים שגורמת דלקת כבד נגיפית מסוג C, לאחר שכבר פגעה בכבד, ומהן הדרכים לגלותה מוקדם ככל הניתן.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' אלי צוקרמן
מרכז רפואי כרמל
אופן הטיפול בוירוס ה-HCV ובהפטיטיס C

הפטיטיס C, הידועה גם בשמות צהבת מסוג C או דלקת כבד נגיפית מסוג C, היא מחלת כבד כרונית הנגרמת על ידי וירוס ההפטיטיס C (Hepatitis C Virus או HCV). זיהום כרוני בנגיף זה הוא הגורם השכיח ביותר למחלת כבד כרונית, ההערכה היא שבארץ כ- 2% מן האוכלוסייה לוקה בזיהום כרוני בנגיף. לאחר חשיפה ראשונית לנגיף, כ- 80% מהנדבקים ייפתחו מחלה כרונית, אצל חלקם עלולה המחלה להתקדם עם השנים עד להתפתחות של שחמת בכבד וסיבוכים נוספים שלעיתים יובילו אף עד לצורך בהשתלת כבד. המניעה של התפתחות הסיבוכים של זיהום כרוני בנגיף מבוססת על מתן טיפול אנטי ויראלי, היכול למנוע את התקדמות המחלה וסיבוכיה ולהביא להחלמה מלאה.
פרופ' זיו בן ארי, מנהלת המרכז למחלות כבד, במרכז הרפואי "שיבא" תל השומר, מתארת את אופן התמודדות לאחר הידבקות בנגיף ההפטיטיס C ומסבירה על דרכי הטיפול במחלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' זיו בן ארי
המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
וירוס ה-HCV והפטיטיס C: מאפיינים, גורמים ושכיחות

הפטיטיס C הידועה גם בשמות צהבת מסוג C או דלקת כבד נגיפית מסוג C, היא מחלה מדבקת, הנגרמת על ידי וירוס ה HCV ומועברת בדרכים שונות באמצעות מגע עם דם נגוע. המחלה עלולה להיות קטלנית ללא טיפול, שכן היא יכולה לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הכבד. מרבית החולים במחלה ייפתחו דלקת כרונית בכבד. חלקם הניכר יפתח כשל בתפקוד הכבד ויתמודדו עם מצב מסכן חיים, המצריך השתלת כבד. אחרים, יתמודדו עם החמרה של המחלה וייפתחו שחמת הכבד, חלקם עלולים גם לפתח סרטן ראשוני של הכבד. המחלה פוגעת בגברים ונשים ובכל קשת הגילאים ונפוצה מאד במדינות העולם השלישי ומזרח אירופה, אך קיימת גם במדינות המערב. ההערכה היא כי בישראל ישנם בין 100,000 ל- 120,000 חולים, כאשר רובם אינם מאובחנים.
פרופ' אלי צוקרמן, מומחה למחלות כבד ומנהל את היחידה למחלות כבד, במרכז הרפואי כרמל, מסביר מהו ווירוס HCV, מהי דלקת כבד נגיפית מסוג C, מהם מאפייניה, גורמיה ודרכי ההידבקות.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' אלי צוקרמן
מרכז רפואי כרמל