נגיף ה-HCV ושחמת הכבד

אופן הטיפול בוירוס ה-HCV ובהפטיטיס C

הפטיטיס C, הידועה גם בשמות צהבת מסוג C או דלקת כבד נגיפית מסוג C, היא מחלת כבד כרונית הנגרמת על ידי וירוס ההפטיטיס C (Hepatitis C Virus או HCV). זיהום כרוני בנגיף זה הוא הגורם השכיח ביותר למחלת כבד כרונית, ההערכה היא שבארץ כ- 2% מן האוכלוסייה לוקה בזיהום כרוני בנגיף. לאחר חשיפה ראשונית לנגיף, כ- 80% מהנדבקים ייפתחו מחלה כרונית, אצל חלקם עלולה המחלה להתקדם עם השנים עד להתפתחות של שחמת בכבד וסיבוכים נוספים שלעיתים יובילו אף עד לצורך בהשתלת כבד. המניעה של התפתחות הסיבוכים של זיהום כרוני בנגיף מבוססת על מתן טיפול אנטי ויראלי, היכול למנוע את התקדמות המחלה וסיבוכיה ולהביא להחלמה מלאה.
פרופ' זיו בן ארי, מנהלת המרכז למחלות כבד, במרכז הרפואי "שיבא" תל השומר, מתארת את אופן התמודדות לאחר הידבקות בנגיף ההפטיטיס C ומסבירה על דרכי הטיפול במחלה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' זיו בן ארי
המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
וירוס ה-HCV והפטיטיס C: תסמינים ודרכי אבחון

הפטיטיס C הידועה גם בשמות צהבת מסוג C או דלקת כבד נגיפית מסוג C, היא מחלה מדבקת, הנגרמת על ידי וירוס ה-HCV ומועברת בדרכים שונות באמצעות מגע עם דם נגוע. המחלה העלולה להיות קטלנית ללא טיפול, שכן לאחר ההידבקות בנגיף, רבים מהחולים ייפתחו דלקת כבד כרונית, המתפתחת באיטיות, אך עלולה להוביל לתחלואה קשה (שחמת כבד, סרטן כבד) ועד לחוסר תפקוד מוחלט של הכבד. הסכנה הגדולה הטמונה בהידבקות בנגיף היא היעדר התסמינים הנלווים להידבקות ולתחלואה, עובדה המקשה על הגילוי המוקדם של המחלה. לפיכך, מומלץ לכל המשתייכים לאוכלוסיות בסיכון, לבצע בדיקת אבחון לקיום המחלה, ביניהם: אזרחי ישראל שקיבלו תרומת דם לפני שנת 1992, עולים ממדינות חבר העמים, אנשים שעשו קעקועים ואנשים שעושים שימוש במחטים לא סטריליות (משתמשי סמים).
פרופ' אלי צוקרמן, מומחה למחלות כבד ומנהל היחידה למחלות כבד, במרכז הרפואי כרמל, מסביר על התסמינים שגורמת דלקת כבד נגיפית מסוג C, לאחר שכבר פגעה בכבד, ומהן הדרכים לגלותה מוקדם ככל הניתן.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' אלי צוקרמן
מרכז רפואי כרמל
וירוס ה-HCV והפטיטיס C: מאפיינים, גורמים ושכיחות

הפטיטיס C הידועה גם בשמות צהבת מסוג C או דלקת כבד נגיפית מסוג C, היא מחלה מדבקת, הנגרמת על ידי וירוס ה HCV ומועברת בדרכים שונות באמצעות מגע עם דם נגוע. המחלה עלולה להיות קטלנית ללא טיפול, שכן היא יכולה לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הכבד. מרבית החולים במחלה ייפתחו דלקת כרונית בכבד. חלקם הניכר יפתח כשל בתפקוד הכבד ויתמודדו עם מצב מסכן חיים, המצריך השתלת כבד. אחרים, יתמודדו עם החמרה של המחלה וייפתחו שחמת הכבד, חלקם עלולים גם לפתח סרטן ראשוני של הכבד. המחלה פוגעת בגברים ונשים ובכל קשת הגילאים ונפוצה מאד במדינות העולם השלישי ומזרח אירופה, אך קיימת גם במדינות המערב. ההערכה היא כי בישראל ישנם בין 100,000 ל- 120,000 חולים, כאשר רובם אינם מאובחנים.
פרופ' אלי צוקרמן, מומחה למחלות כבד ומנהל את היחידה למחלות כבד, במרכז הרפואי כרמל, מסביר מהו ווירוס HCV, מהי דלקת כבד נגיפית מסוג C, מהם מאפייניה, גורמיה ודרכי ההידבקות.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' אלי צוקרמן
מרכז רפואי כרמל