מחלת הנשיקה: מאפיינים, גורמים ושכיחות

מחלת הנשיקה או בשמה הרפואי, מונונוקלאוזיס זיהומי היא מחלה ויראלית נפוצה, אשר יכולה להיות מועברת בכל דרך, בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם, למשל על ידי אכילה מכלי אוכל משותפים, חשיפה לשיעול או עיטוש וכיוצא בכך, ולאו דווקא על ידי נשיקה (אם כי זהו גורם מרכזי לכך בקרב מתבגרים). מקור המחלה הינו זיהום בווירוס אפשטיין-בר (באנגלית: Epstein–Barr virus או בקיצור EBV), אחד הווירוסים הנפוצים ביותר בעולם.

מחלה דומה ל"מחלת הנשיקה" היא מחלת הציטומגלו-וירוס או ה-CMV (באנגלית: Cytomegalovirus infection). מחלה זו הינה בעלת מאפיינים דומים אך עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה. ההידבקות בווירוסים אלו, ממשפחת "מחוללי ההרפס" נפוצה מאד, אך לא כל מי שנדבק בהם, יחלה במחלת הנשיקה. במקרים רבים, ההידבקות תבוא לידי ביטוי בחום, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, חולשה וכדומה, ותחלוף תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול. יש לציין כי היא עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, ובמקרים אלו יידרש מעקב וטיפול.

דר' ביביאנה חזן, מומחית למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק, מסבירה אודות הגורמים למחלה, שכיחותה ומאפייניה.

ד"ר ביביאנה חזן
מרכז רפואי העמק