מחלת קרוהן

תמונה של דר ערן זיתן

מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות מעי דלקתיות כרוניות. למרות שהסימנים הקליניים יכולים להיעלם בעקבות טיפול, מחלות מעי דלקתיות מתאפיינות בתהליך דלקתי מתמשך שגורם נזק למערכת העיכול גם בתקופות של הפוגה בסימנים הקליניים.
ניתן להתמודד ואף למנוע את ההתדרדרות בתסמיני המחלה לאורך זמן על ידי ניטור צמוד ושליטה בתהליכי הדלקת הנלווים למחלות מעי דלקתיות.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר ערן זיתן
מרכז רפואי העמק
מחלת קרוהן ותזונה נכונה

מחלת הקרוהן היא מחלת מעיים דלקתית שעשויה לפגוע בכל חלק של מערכת העיכול, מהפה לפי הטבעת, אך בד"כ במעי הדק הסופי ו/או במעי הגס. התאמה תזונתית מהווה חלק חשוב מהטיפול הרב מערכתי במחלה.

פרופ' נחום וייסמן, מומחה לגסטרואנטרולוגיה פדיאטרית, מנהל היחידה לתזונה קלינית, המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי תל אביב (איכילוב), מסביר על הקשר בין תזונה למחלת קרוהן ומפרט את כללי התזונה הרצויה לחולים.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' נחום וייסמן
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי
מחלת קרוהן: סוגים ודרכי אבחון

מחלת הקרוהן עלולה לפגוע בחלקים שונים של מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. בכל חולה נפגע חלק/חלקים של מערכת העיכול בצורה שאינה המשכית. האזורים השכיחים ביותר הם המעי הדק (הסופי) והמעי הגס. בהתאם לתלונות החולה והחלק הנפגע יתבצע האבחון. לאחר האבחון ייקבע איזה סוג של מחלת קרוהן סובל המטופל ומהו היקפה של המחלה.

פרופ' רמי אליקים, מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומנהל המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי שיבא, תל השומר מסביר על סוגיה השונים של מחלת הקרוהן ומפרט את המאפיינים והתסמינים הייחודיים של כל סוג, ואת אופן אבחונו.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' רמי אליקים
המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
טיפול במחלת קרוהן

למרות שמחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית, הרי שהתפתחויות מרחיקות הלכת בהתמודדות עם המחלה, שחלו בשנים האחרונות, מאפשרות לחולים רבים להתמודד עמה בהצלחה.

ד"ר איריס דותן, מומחית למחלות דרכי העיכול והכבד, מנהלת השירות לחולים במחלות מעי דלקתיות, במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב (איכילוב), מתארת את השיטות הטיפוליות הקיימות, המשלבות בין טיפול תרופתי, טיפול תזונתי וטיפול כירורגי, וכן את הצורך בתמיכה נפשית ורגשית למתמודדים עם המחלה, כחלק מהמערך הטיפולי.

לצפייה ומידע נוסף

ד"ר איריס דותן
המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי
מחלת קרוהן: מאפיינים, גורמים ושכיחות

מחלת הקרוהן הינה מחלת מעי דלקתית כרונית (מתמשכת) אשר יכולה לערב את מערכת העיכול לכל אורכה וכן אברים שמחוץ למערכת העיכול. זוהי מחלה בה פעילות מערכת החיסון גורמת לנזק משני ברקמת המעי. הסיבות לפעילות בלתי מבוקרת זו אינן ברורות כמו גם הגורמים המעוררים את פעילותה. המחלה גורמת לפגיעה במערכת העיכול, מתאפיינת בשלשולים, כאבי בטן, עייפות וירידה במשקל, ואם אינה מאובחנת ומטופלת בזמן, היא עלולה להחמיר בהדרגה עד גרימת קשיים תפקודיים שונים, אשפוזים ואף ניתוחים. מסיבות אלו, מחלה זו היא בעלת השפעה רבה על איכות חייהם של המתמודדים עימה.

פרופ' יהודה חוברס, מומחה לגסטרואנטרולוגיה ומנהל המכון הגסטרואנטרולוגי, במרכז הרפואי רמב"ם, מסביר מהי מחלת הקרוהן, מהי שכיחותה, ומהם הגורמים המובילים להתפתחותה.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' יהודה חוברס
מרכז רפואי רמב"ם