הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי אבחון

חיידק הליקובקטר פילורי הוא חיידק שורד וחזק המצוי אצל יותר ממחצית האוכלוסייה. חיידק זה, כשאינו מאותר ומטופל, יכול לגרום לנזק בלתי הפיך, ולעורר מחלות כגון כיב קיבה, כיב תריסריון ואף סרטן קיבה.

פרופ' רן אורן, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה עין כרם, ירושלים, מסביר על התסמינים שגורמת נוכחות החיידק ומפרט מהן הדרכים לאתרו בגופנו.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' רן אורן
מרכז רפואי בית חולים הדסה
טיפול בהליקובקטר פילורי

אחד הגורמים הנפוצים לתחלואה במערכת העיכול, לרבות כיב קיבה, דלקת קיבה, כיב תריסריון ואף סרטן הקיבה, הוא נשאות של חיידק ההליקובקטר פילורי. החיידק חזק דיו לשרוד בתנאים הקשים המצויים בקיבה, אשר ממגרים את רוב החיידקים, והוא עמיד גם בפני טיפולים שגרתיים וקלים. פ

רופ' רן אורן, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה עין כרם, ירושלים, מסביר על אופן הטיפול היעיל בחיידק.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' רן אורן
מרכז רפואי בית חולים הדסה
הליקובקטר פילורי: מאפיינים גורמים ושכיחות

לפני 2 עשורים, איש לא ידע מדוע אנו סובלים מנזק לקיבה הנובע מעודף חומציות ומתבטא פעמים רבות בכיב הקיבה או התריסריון המחייב ניתוח לא פשוט וסבוכים בטווח הקצר והארוך. בשנות ה-80, זכו 2 מדענים אוסטרליים, מארשל ווורן, בפרס נובל, בזכות הקשר שהוכיחו בין חיידק ההליקובקטר פילורי לבין קשת של בעיות בקיבה, כאשר החמורות שבהן הינן הכיב והגידול. מאז גילוי החיידק, שארגון הבריאות העולמי קבעי כי הוא השכיח ביותר בגרימת זיהומים בבני אדם, הסתבר ששכיחותו רבה ביותר, ופותחו כנגדו דרכי אבחנה וטיפול יעילים.

פרופ' רן אורן, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מסביר מהו חיידק ההליקובקטר הנפוץ, מתאר את מאפייניו, נזקיו ודרכי ההדבקה בו.

לצפייה ומידע נוסף

פרופ' רן אורן
מרכז רפואי בית חולים הדסה